Üzenőfal

Statisztika


Online összesen: 1
Vendégek: 1
Felhasználók: 0

Naptár

«  Április 2024  »
HKSzeCsPSzoV
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Keresés

Péntek, 2024-04-26, 01:34
Üdvözöllek Vendég
Főoldal | Regisztráció | Belépés | RSS

"Ezerjó" Szentmiklós Néptáncegyüttes

In Memoriam Gaál András

    



Gaál András 1949. december 02-án született. A budapesti Lővey Klára Gimnáziumban érettségizett, majd az Eötvös Lóránt Tudományegyetemen diplomázott magyar-népművelés szakon. A népművészet a néptánc már fiatalként is rabul ejtette szívét-lelkét, de nyitott volt minden más művészetre, sportra is. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy 16 éves koráig IFI vízilabdázó volt, majd sokáig amatőr színházi rendezéssel is foglalkozott. 1973 őszén, 24 évesen azonban már a Bem Lengyel-Magyar Táncegyüttes próbáin koptatta a parkettát, ekkor kezdett ismerkedni a néptánccal. Lelkesedése és tehetsége hamar meghozta gyümölcsét, hiszen 1974 tavaszán megalapították az Ürömi Néptáncegyüttest. 1975. november 22-én vette feleségül Szalavári Annát. 1988. január 04-én született meg szemük-fénye, lányuk Gaál Anna Mária. 1977-ben a Polonia által szervezett koreográfusképzőn szerzett másoddiplomát Lengyelországban. 1978-ban feleségével közösen „C” kategóriás néptánc oktatói képesítést szereztek, s még ebben az évben a Népművészet Ifjú Mestere címet is kiérdemelték feleségével együtt. A hetvenes évek végén a Bem Táncegyüttes vezető asszisztense lett. Később a Budapesti Ady Endre Művelődési Házban dolgozott népművelőként, míg el nem költöztek Mátészalkára 1980 októberben. Fiatal korától kezdve szoros barátság fűzte Vásárhelyi László koreográfushoz, mindenki Laci bácsijához, kinek ajánlásával 1980 decemberétől feleségével átvették a Mátészalkai Szatmár Táncegyüttes vezetését. Mátészalka mellett a Szabolcs-Volán Táncegyüttesben, a Nyírség Táncegyüttesben, az Erkel Táncegyüttesben és többek között Törökszentmiklóson is vendégoktatóként tanított. A 80-as évek derekán kiérdemelte az Aranysarkantyús Táncos minősítést, majd később Örökös Aranysarkantyús táncos lett.
 
1987 tavaszán kérték fel a Törökszentmiklósi Miklós Táncegyüttes vezetésére, ahol haláláig élt és tanított, de sosem lett hűtlen a „régi” együtteseihez, mindenhol szívesen fogadták és várták vissza. Az eltelt 20 év alatt több koreográfiát, táncot tanított a „régieknek” is. Halála napján 2006. szeptember 25-én is próbát tartott.  Néptánc oktatóként a fiatal tehetségek sorát nevelte ki és segítette későbbi táncos pályafutásukat, tanítványai az ország profi táncosaivá, oktatóivá váltak. Külföldi meghívásoknak eleget téve, mint táncos és később mint oktató sok országban megfordult. Többek között Norvégia, Svédország, Lengyelország, Románia, Belgium, Szovjetunió, Tunézia, Németország, Franciaország, Vietnám, Törökország, Mexikó, Görögország, Anglia és Kanada lakossága előtt öregbítette a magyar néptánc- népművészet hírnevét.  Tanítványai szeretete és tisztelete kísérte útját.
    2005-ben pályafutásuk és a Miklós Néptáncegyüttes megalakulásának 30 éves évfordulóját több száz táncossal együtt ünnepelték Törökszentmiklóson, akik szinte kérés nélkül jöttek az ország minden pontjáról, tánccal, zenével készülve az ünnepségre, így tisztelegve Gaál András és Szalavári Anna sok-sok éves áldozatos munkája előtt.   
Köszönjük András, búcsúzunk Tőled!
A Miklós Néptáncegyüttes jelenlegi és régi tagjai